Wielka Brytania zakazuje sprzedaży instrumentów pochodnych kryptowalut inwestorom detalicznym, mówi, że należy oszczędzić 69 milionów dolarów na stratach

Brytyjski Financial Conduct Authority (FCA) zakazał sprzedaży kryptowalutowych produktów pochodnych inwestorom detalicznym, co, jak twierdzi, pozwoli zaoszczędzić docelowym klientom 53 miliony funtów (68,9 miliona dolarów) strat każdego roku.

Zakaz wchodzi w życie 6 stycznia 2021 r

W oświadczeniu z 6 października regulator oświadczył, że sprzedaż, marketing i dystrybucja wszelkich instrumentów pochodnych, w tym kontraktów na różnice kursowe, opcji, kontraktów terminowych typu futures i papierów wartościowych będących przedmiotem obrotu giełdowego (ETN), przez jakąkolwiek lokalną lub zagraniczną firmę działającą w Wielkiej Brytanii jest zakazana .

Urząd stwierdził, że instrumenty pochodne oparte na zasobach cyfrowych, takich jak bitcoin ( BTC ) lub ethereum ( ETH ), są „nieodpowiednie dla konsumentów detalicznych ze względu na szkody, jakie stwarzają”. FCA przedstawiła szereg zagrożeń, które uważa za wynikające z takich produktów. Obejmują one brak „wiarygodnej podstawy wyceny” aktywów bazowych, manipulacje rynkowe i „ekstremalną” zmienność cen.

Stwierdzono, że klienci detaliczni nie mają „uzasadnionej potrzeby inwestycyjnej, aby inwestować w te produkty”, a także nie w pełni rozumieli obrót instrumentami pochodnymi. Zakaz, zaproponowany po raz pierwszy w lipcu 2019 r., Nie wpływa na handel wirtualnymi walutami, takimi jak bitcoin, które nie są regulowane przez FCA.

Inwestorzy detaliczni posiadający obecnie takie krypto-pochodne będą mogli je przechowywać tak długo, jak chcą, podał Bloomberg

Sheldon Mills, tymczasowy dyrektor wykonawczy ds. Strategii i konkurencji w FCA, powiedział:

Znaczna zmienność cen w połączeniu z nieodłącznymi trudnościami w rzetelnej wycenie aktywów kryptograficznych naraża konsumentów detalicznych na wysokie ryzyko poniesienia strat na handlu krypto-instrumentami pochodnymi. Mamy dowody na to, że dzieje się to na dużą skalę. Zakaz zapewnia odpowiedni poziom ochrony.